| Brand Name: | Sunchonglic |
| Model Number: | FON-10A+ |
| MOQ: | 100pcs |
| Price: | US $3.18-22.42 |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100000pcs/mon |
| Model | FON-10A+ |
|---|---|
| Input Voltage | AC 150V-250V 50/60Hz |
| Charging Voltage | 6V/12V |
| Constant Current Charging Current | 10A ±10% |
| Constant Current Charging Voltage | 6.8/13.7V ±0.3V |
| Constant Voltage Charging Voltage | 7.2/14.4V ±0.4V |
| Dimensions (mm) | 130 * 96 * 60 |
| Weight (Kg) | 10.4 |
Initial charge: Digital display of charging current value is large. As charging time increases, the charging current display decreases.
Late Charge: When the charge current is less than 1A on the digital display, the battery is fully charged. Continue to float charge for 1-2 hours for optimal results.
Sunchonglic is an established manufacturer with over 20 years of experience in solar energy photovoltaic products. Our product range includes solar power inverters, AGM/GEL lead acid battery chargers, solar charge controllers, and complete solar systems.